5 סיבות נפוצות לרטיבות בבית שכדאי לשים לב אליהן

תוכן עניינים

לרטיבויות בבית ישנם השלכות חמורות במיוחד. הנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מנזילות הם בלתי הפיכים.

זה מתחיל לרוב בסימנים חיצוניים אשר ניתן לראות בעין – לחות ורטיבות, ממשיך בהופעתם של כתמי עובש וריחות לא נעימים ולעיתים אף התפוררות הקיר בפנימי בבית. במקרים בהם הרטיבות לא מטופלת בזמן, ההשלכות הינן חמורות יותר לרבות, שלמות המבנה, פגישה בתשתיות ופגיעה בריאותית באנשים אשר חיים ונמצאים שעות רבות בתוך המבנה.

אז אילו סיבות נפוצות עלולות לגרום לרטיבות?

בעיות איטום במבנה הבית

מקור הרטיבות הראשון שנרצה לדבר עליו הוא מקור חיצוני – איטום לקוי של גג, חלונות שלא הותקנו כראוי או שהאיטום שלהם נפגם, חדירה של מים דרך סדקים בקירות וכדומה. מקורות אלה עלולים להוביל להופעת סימני רטיבות בתוך הבית. במקרים מסוג זה, ניתן לבצע איתור באמצעות מצלמה תרמית, אשר תאתר את הבדלי הטמפרטורה בתוך הקירות ותאתר בצורה מדויקת וממוקדת את מקור הנזילה.

פיצוץ בצנרת כתוצאה מתשתית ישנה ופגומה

תשתיות ישנות הינן מקור שכיח במיוחד להופעת סימני רטיבות בקירות. בעבר נהגו להתקין צינורות מגולבנים עם נטייה להחליד לאורך הזמן. לפני כ – 30 שנים החלו להשתמש בצינורות פלסטיק שאינם מחלידים, אך גם אלו לא סיפקו את המענה המושלם עקב הנטייה להישחק עם השנים . בשורה התחתונה – כמו כל דבר בבית, הצנרת חשופה לבלאי, ואחרי תקופה מסויימת של כ-15-20 שנה (לעיתים אפילו לפני זה, תלוי באיכות החומר) מתחילים להופיע סימני השחיקה.

במקרים של בלאי, יופיעו סימני דליפה ורטיבות בעיקר במקומות החיבור שבין הצינורות, ואז נדרש איתור נזילות מהיר וטיפול מקצועי ומיומן.

נזילה אצל השכנים

בבניינים משותפים, קיימת הסכנה שמקור הנזילה בבית שלנו הוא דווקא אצל השכנים. נוכל לזהות זאת עקב הופעת רטיבות על תקרת החדרים (לרוב חדרים אשר נמצאים מתחת למקלחת השכנים או איזור המטבח. בהתחלה נוכל לזהות כתמי לחות ורטיבויות שלאורך הזמן יהפכו למקורות עובש וטחב.

חשוב להבין שהשכן הפוגע לרוב לא מודע לבעיה ולכן במקרים אלה חשוב לפנות אל השכן, לדווח על הבעיה ולדרוש ממנו לטפלה בהקדם האפשרי. על השכן לתקן את מקור המפגע אך גם את הצד הנפגע – צביעת הגג שלכם ווידוא שאכן הבעיה טופלה במלואה.

אוורור לקוי של חדרים בבית

החדרים הרטובים בבית חשופים מאוד להופעת רטיבות על הקירות ועל תקרת החדר. בחדרים אלו אין זה מחייב שקיימת בעיה בצנרת או נזק מצד ג. לעיתים קרובות סימני הרטיבות יכולים להיווצר כתוצאה מחוסר אוורור מספק לאותו החדר.

בחדרי הרחצה לדוגמה, המים החמים שבהם עושים שימוש במקלחת, הופכים תהליך של עיבוי מגז לנוזל. הקירות סופגים את אדי המים הללו ולאורך הזמן מופיעים סימני הרטיבות העובש. חשוב מאוד לדאוג לאוורר חדרים אלה ע"י פתיחת חלון.

בעיות ניקוז

סימני לחות ורטיבות עלולים להופיע גם כתוצאה בליקויים במערכת הניקוז. מי גשם לדוגמה עלולים לדור דרך המרפסת שבה השיפועים או הניקוד לא תקינים.

במקרים אלה, מומלץ לבדוק בצורה יסודית את איטום המרפסת ותקינות המרזבים.

בעיות ניקוז עלולות להיווצר גם כתוצאה מסתימה בצינורות הביוב או במערכת הדלוחין במבנה וכתוצאה מכך לא מאפשרות עבודה תקינה של מערכת הניקוז.

במקרים אלה, תיקון פנים צינור יהיה פתרון מעולה.

נשמח לעמוד לשירותכם,

נו ליק בע"מ.

Picture of המומחים של No-leak

המומחים של No-leak

חברת נו-ליק מספקת שירותי איתור נזילות ושיקום נזקי מים ללא הרס. נו ליק הינה חברה מהותיקות והמובילות בישראל בתחום איתור הנזילות, עם צוות מומחים אמין ומקצועי שזמין לאתר ולספק פתרונות שיקום לכל נזילה.