מה זה עובש ולמה הוא מסוכן?

תוכן עניינים

עובש נוצר בעקבות רטיבות, אדים או לחות. לרוב, נבחין בעובש בחדרי האמבטיה בבית (חדרים רטובים), חדרי כביסה, מקלחות וכדומה. חשוב לציין כי במידה ולא נאוורר חדרים אלו, ניתקל בסימני עובש בתדירות תכופה.

אחת הדעות השכיחות היא שעובש נוצר אך רק בעקבות נזילה או דליפה אך לא כך הדבר כפי שציינו למעלה.

מהו עובש והיכן הוא מופיע?

עובש הוא שם כללי לפטריות המכסות משטחים שונים (בדרך-כלל מזונות או משטחים לחים). לעומת זאת, פטריות הגדלות בצורה חד תאית נקראות שמרים. למונח "עובש" אין משמעות טקסונומית מדויקת. (קרדיט – ויקיפדיה). למעשה, מדובר בפטרייה אשר מכסה משטחים שונים. לרוב, נבחין בעובש על גבי מזון ומשטחים שונים: קירות, מקלחות, רובה, ריצוף, ארונות, תקרה וכדומה.

עובש לרוב יופיע ככתם אפור/שחור/חום על באיזורים שצווינו למעלה ובעצם על כל סוג משטח איתו הוא בא במגע.

הסיבה העיקרית לעובש והופעתו היא סביבה רטובה או לחה.

מהן הסיבות להיווצרות עובש?

לחות ורטיבות הם לרוב הסיבה העיקרית להיווצרות עובש על קירות, תקרות או משטחים שונים. כפי שציינו, העובש מופיע במקרים רבים בחדרים רטובים, אך במצבים מסוימים עובש נגרם בשל ליקויים בבניה ו/או ליקויים וכשלים אשר נגרמו לאורך הזמן : פיצוץ בצינורות, בעיות איטום הגורמות למים לחלחל ובעיות רטיבות כאלה ואחרות אשר מהוות לסיבה המרכזית היום להופעת עובש בארונות קיר ובמשטחים נוספים בבית.

נושאים נוספים לקריאה:

מהן הסכנות בריאותיות כתוצאה מעובש?

מעבר למפגע האסתטי שנוצר בעקבות עובש, מדובר במפגע בריאותי של ממש שרבים מהאנשים לא מודעים אליו. חוסר מודעות זה גורם לאנשים רבים להזניח את התופעה ולאפשר לפטריה את המשך התפשטותה ובכך לחשוף את בני הבית לסכנות שמגיעות עם פטריית העובש.

ישנם מעל 100 סוגי עובשים נפוצים במבני מגורים ומתוכם יש לפחות 10 סוגים שונים אשר מוגדרים כמסוכנים מאוד לבריאות האשם.

נשימה של עובש לאורך זמן עלול לפגוע באוכלוסיות רגישות כגון תינוקות, קשישים או אנשים הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה כגון אסטמה ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה. בנוסף, עובש הוא גורם לאלרגיות, לבעיות בדרכי הנשימה (גם לאלו שלא נולדו עם בעיות אלו), דלקת ריאות, טרשת נפוצה, בעיות עצביות ובמקרים חמורים אף למוות.

כיצד נטפל בעובש?

מעבר למפגע האסתטי שציינו למעלה, נוכל להבחין בעובש בבית ע"י חוש הריח – באיזורים בהם מתפתח עובש נרגיש ריחות טחב של רטיבות. במצבים מסויימים לא ניתן יהיה להבין בעובש מכיוון שהוא יוסתר ע"י ריהוט (כמו ארונות קיר), בתוך הרהיטים עצם ולעיתים מאחורי הטפטים או צבע הקיר.

ברגע שגילינו את העובש יש לפעול בהקדם בצורה יסודית ומעמיקה. צביעת האיזור המעובש לא יפתור את הבעיה וחשוב מאוד לפתור את הבעיה באופן תקיף שיגרום לקטילת התפתחות פרטיית העובש. טיפול זה נעשה ע"י חומרים מתאימים.

בחדרים רטובים, לאחר הטיפול בעובש, מומלץ מאוד לדאוג לאוורור רציף של חדרים אלו. לרוב, אוורור זה יפתור את הבעיה.

בכדי להיות שקטים ככל הניתן, מומלץ לבדוק שאכן מדובר ברטיבות כתוצאה מלחות ולא מפיצוץ שנגרם בצנרת ולכן מומלץ להזמין חברה לאיתור נזילות על מנת לאתר את הכשלים במידה ויש כאלו.

חברת נו ליק הינה החברה הותיקה והמובילה בישראל לאיתור נזילות ושיקום נזקי מים.

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ואנו נפתור לכם את הבעיה.

Picture of המומחים של No-leak

המומחים של No-leak

חברת נו-ליק מספקת שירותי איתור נזילות ושיקום נזקי מים ללא הרס. נו ליק הינה חברה מהותיקות והמובילות בישראל בתחום איתור הנזילות, עם צוות מומחים אמין ומקצועי שזמין לאתר ולספק פתרונות שיקום לכל נזילה.