למה חשוב לשמור על רמת איטום גבוהה במרתף

מים הם המשאב החיוני ביותר על פני כדור הארץ מצד אחד, ומצד שני אחד הכוחות ההרסניים ביותר. נוכחות של מים במקום שבו הם לא אמורים להיות עלולה לגרום נזקים חמורים מאוד לרכוש ולתשתיות, ובמקרים מסוימים גם להגדיל את הסיכון לחלות במחלות שונות. בהתאם, יש שתי המלצות חשובות לגבי כל חלל ובמיוחד מרתפים: אם יש מים במקום שבו הם לא אמורים להיות להזמין מיד שירות איתור נזילות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות; ועוד קודם לכן כדאי להקדים תרופה למכה ולבצע איטום מרתף איכותי באמת.

מרתפים – מקומות מועדים לפורענות

המים כידוע מצייתים לכוח המשיכה של כדור הארץ ולכן מחלחלים כלפי מטה. כתוצאה מכך מרתפים הם מקומות מועדים לפורענות ולנזקי נזילות וחדירת מים יותר מדירות ועסקים בקומות שמעל לפני הקרקע. בנוסף המרחבים התת קרקעיים נמצאים בסמיכות לצינורות מים וביוב שמובילים נוזלים אל המבנים ומהם, וגם לכך יש תרומה לסיכון הגבוה יותר. בהתאם חשוב מאוד להקפיד על רמת איטום גבוהה במרתף כבר בשלב הקמת המבנה, וזאת באמצעות בחירת קבלן איטום מורשה ומנוסה.

במקרים שבהם מתגלה רטיבות במרתף חשוב לטפל מיד, והשלב הראשון הוא הזמנת חברה לאיתור נזילות באמצעות ציוד מתקדם. אם הבעיה היא לא בצנרת אלא באיטום יש להזמין חברה שמתמחה באיטום מרתפים.

נזקים חמורים – כולל לבריאות

המרתפים, בנוסף להיותם מועדים לפורענות, הם מקומות שבאופן טבעי קשה לאוורר אותם. כתוצאה מכך כשיש נזילה של מים או חדירת מים מבחוץ, ייווצר עד מהרה עובש. העובש הוא לא רק פגם אסתטי אלא גם, ובעיקר, מפגע תברואתי קשה. הנבגים שמופצים בחלל החדר מגדילים את הסיכון ללקות במחלות הקשורות לדרכי הנשימה ואפילו לסוגים שונים של סרטן (גם אם השהות שלכם במרתף מוגבלת ובוודאי במקרים שבהם המרתף משמש אתכם באופן יומיומי).

חברת איטום מקצועית תוכל לתקן את הליקויים ולאפשר לכם להשתמש במרתף בראש שקט באמת.

השיטות השונות של איטום מרתפים

הדרך הטובה ביותר לוודא איטום ברמה גבוהה היא להזמין חברה ותיקה או קבלן מורשה עם ניסיון רב ככל האפשר גם בביצוע עבודות איטום מכל סוג וגם ספציפית במרתפים. בנוסף כדאי להכיר שני מושגים בהקשר של איטום מרתפים: איטום חיובי ואיטום שלילי.

האיטום החיובי מתייחס לפעולות שמתבצעות מחוץ למרתף, באזורים שבהם עלול להיות מופעל לחץ מים ישיר. האיטום השלילי מתייחס לפעולות שמתבצעות בתוך המרתף, במקומות שבהם לחץ המים מופעל מאחור. לצורך איטום חיובי נעשה שימוש בדרך כלל בחומרים ביטומניים, ואילו לצורך האיטום השלילי החומרים המתאימים הם צמנטים הידראוליים.

חשוב להדגיש כי אין לבצע איטום שלילי כשאין איטום חיובי! למעשה, רק כשיש כשל בלתי ניתן לתיקון באיטום החיצוני, תתבצע אטימה מבפנים, כלומר איטום שלילי. דגש נוסף הוא איכות החומרים הספציפיים שבהם משתמשים, גם אלה הצמנטיים וגם אלה הביטומניים.