מצלמה טרמית – השימושים, היתרונות ומידע כללי

בואו נתחיל עם הבהרה – מצלמה טרמית או מצלמה תרמית זה בדיוק אותו הדבר. קיימת נטייה לרשום את המונח ולחפש אותו בגוגל ב2 הווריאציות אך כוונת המשתמש היא זהה.

רוב האנשים מכירים את השימושים של מצלמה טרמית דווקא בהקשר של איתור נזילות מים, בעיות אינסטלציה, בידוד ואיטום, אך אלו רק חלק מהשימושים של המצלמה.

במאמר זה נסביר לכם כיצד עובדת מצלמה תרמית, מהם היתרונות בשימוש בה והשימושים לה היא נועדה – צבאיים, אזרחיים ותעשייתיים.

כיצד פועלת המצלמה הטרמית?

מצלמה תרמית פועלת ע"י זיהוי קרינה אינפרה-אדומה, אשר נקראת גם קרינה תת אדומה – IR – מדובר בקרינת חום אשר מופצת מכל עצם הקיים בעולם אינו נראה לעין האנושית. הכלל הפיזיקלי אומר ככל שעצם מסוים חם יותר, כך הוא מייצר יותר קרינה אינפרה-אדומה.

מצלמה טרמית פועלת באופן הבא

 • המצלמה התרמית מצוידת בעדשה מיוחדת אשר מסוגלת למקד אור הנפלט מעצמים לטווח הרלוונטי של 7-14 מיקרו מטרים – זהו טווח גלי האינפרא-אדום המאפשר את בחינת המגמות התרמיות של כל עצם.
 • החיישנים של המצלמה, הנקראים מיקרובולומטרים, מסוגלים למדוד את ההפרשים בין הטמפרטורות הקיימות בסביבה הניבדקת.
 • הפרשים אלו מייצגים למעשה את מה מתרחש בסביבה החיצונית, מאורגנים למפה תרמית מפורטת, המתורגמת לאותות אלקטרוניים.
 • מעבד נתונים המותקן גם הוא בתוך המצלמה ממיר את האותות האלקטרוניים למידע גרפי שניתן להציג – ע"י אותה מפה תרמית צבעונית שאנו מקבלים בסופו של דבר על צג המצלמה. הצבעים הנוטים לגווני הצהוב, הכתום והאדום מצביעים על איזורים חמים, ואילו צבעי כחול ושחור מצביעים על איזורים קרים באובייקט המצולם.

שימושיה על המצלמה התרמית

המצלמה הטרמית עובדת באמצעות טכנולוגיה אשר בזכותה מופקת תוצאה מהירה ומדוייקת אשר מועילה ללא מעט גורמים ולכן כיום ישנם שימושים רבים למצלמה בתחומים שונים. אם תבדקו בגוגל, עיקר החיפושים בהקשר של המצלמה הוא בהקשר של איתור נזילות מים במצלמה תרמית, אך אנו רוצים למנות לכם את השימושים הנוספים של המצלמה.

שימושים צבאיים ובטחוניים

המצלמה הטרמת פותחה ע"י צבא ארה"ב לשימוש צבאי בכלל, כאמצעי לראייה לילית וככלי זיהוי והגנה מפני תקיפת מטוסים. כיום השימושים במצלמה לטובה ביטחונית ממלא מקום גם במערכי אבטחה בנמלי תעופה, מתקנים ממשלתיים, בתי כלא ומוסדות מדיניים שונים.

שימושים בתחום הרפואה והצלחת חיים

המצלמה מסוגלת לאתר נפגעים באיזורים מוכי אסון או אפופי עשן. בנוסף, היא מאתרת אנשים החולים במחלות זיהומיות (בעיקר במעברי גבול) ובכל מונעת את חדירתם לשטח "בריא" ובכך היא מאפשרת להם לקבל את הטיפול המתאים ומונעת התפרצות של מגפה קשה.

כיום בדיקות רפואיות חיוניות מבוססות על הטכנולגיה של הצילום הטרמי.

שימושים בתחום התעשייה

המצלמה התרמית תופסת מקום גם בענף התעשייה המתקדמת, כגון תעשיית הרכב, המתכת ותעשיית יצור המעגלים החשמליים, שם היא משמשת לניטור מידות חום שונות המתקיימות בתהליכי הייצור השונים ובכך מונעת כשלים הנגמרים בתוך התהליך.

שימושים בתחום המדע

ניתן להשתמש במצלמה תרמית גם למטרות מדעיות ולמחקרים שונים, לדוגמה:

 • דימוי תרמי בטלסקופים
 • דימוי תרמי למטרות חיזוי מזג האוויר ומחקר מטאורולוגי
 • דימוי לטובת מחקרים ארכיאולוגיים.

השימוש האחרון – שבו גם אנו לוקחים חלק – איתור נזילות ותשתיות

זהו כנראה השימוש הכי מוכר של המצלמה. באמצעות איתור נזילות במצלמה תרמית ניתן לאתר את מקור הנזילה  ע"י צילום המבנה מבחוץ ואיתור הנזילה במהירות וללא צורך בהרס קירות/ רצפות.

יתרונותיה של המצלמה הטרמית

לא בכדי הגיעה המצלמה התרמית לשימוש רחב ומקיף כל כך. כל זאת בזכות יתרונותיה הרבים

 • מהירות ודיוק מפתיעים –המצלמה התרמית המודרנית מסוגלת לסרוק במהירות של אלפיות שנייה בודדות פני שטח ועצמים שונים, ולייצר עבורם מפה תרמית נכונה ומדויקת.
 • מצמצמת פגיעה בגוף או ברכוש – המצלמה התרמית מאפשרת גילוי מוקדם של כשלים שונים המתחילים להתרחש, ותיקונם טרם היווצרותה של בעיה רחבת היקף שיכולה להביא לפגיעה ברכוש ובנפש – לדוגמה, הצפה בעקבות דליפה, קריסת מערכת החשמל ועוד. כפי שציינו למעלה, המצלמה גם משמשת  עבור צרכים ביטוחוניים שונים, צרכי רפואה וחירום – אשר מסייעים בהצלת חיים ופגיעה בנפש.
 • זמני השבתה מינימליים של ציוד ותשתיות – המצלמה לא דורשת מגע פיזי ישיר ופולשני עם העצמים המצולמים על מנת לנטר את מידות החום שהם מפיצים. ניתן לבצע בדיקה תרמית, מבלי לשתק את פעילותם של מכשירים ותהליכים שלמים במפעל תעשייה.
 • משפרת ומשדרגת תהליכי ייצור – במצלמה מזהה ומאתרת נקודות חולשה בעת תהליך הייצור, נקודות שבהן נוצר עומס יתר על המערכת וכדומה. בכך מסייעת המצלמה להיטיב את תהליכי הייצור ובקרת האיכות, לאתר ולמנוע כשלים.

לסיכום

המצלמה תרמית הינה כלי משוכלל ומדויק, המשמש מגוון רחב של ענפים ותעשיות – שיפוצים, תיקוני הצנרת הביתית ואיתור נזילות, ביטחון, רפואה ומחקר ,תחום התעשייתי יצרני ועוד. טכנולוגיה זו תורמת באופן משמעותי לייעול תהליכים וטומנת בתוכה עוד יתרונות רבים בעתיד.